Domov Parkety, dvere, šatníky Parkety, dvere, šatníky Balterio - Parkety, dvere, šatníky - Cominterier Pezinok, Bratislava
telefon

Produkty


PARKETY BALTERIO

Balta Skupina kúpiť Domo skupiny podlahových krytín činnosti (17/08/2010)

 • konsolidácia postavenie na trhu pre široký koberec koberec a rozšírenie sortimentu sa kobercové štvorce a ihly cítili
 • Rozšírenie polypropylénové priadze a vlákna kapacity
 • Optimalizácia geografickej prítomnosti a distribučných kanálov

Sint-Baafs-Vijve/Zwijnaarde 17. augusta 2010. - Balta je nákup krytiny opat-Domo. Presnejšie povedané, široký koberec koberec a ihla sa cítil (výrobný závod v Oudenaarde), koberec, dlažba (výrobný závod v Zele) a nití a vlákien činnosti (výrobný závod v Gente), sú predávané Balta Group. Všetky činnosti musia byť aj naďalej založená na súčasných objemov a pracovné miesta musí byť trvalé. Domo umelá tráva činnosti (výrobný závod v meste Sint-Niklaas) a Xentrys nylonové priadze koberce (miesto výroby Leuna) nie sú zapletené v tejto transakcii. Balta je udelené užívanie značky Domo do krytiny opat do konca roka 2013.

Táto akvizícia spadá do pôsobnosti stratégie skupiny Balta - ktorá je súčasťou private equity spoločnosť Doughty Hanson - vytvárať zisk a diverzifikovanej podlahové krytiny spoločnosti. Táto akvizícia posilní Balta produktové rady - ktoré už tvorili široký koberec koberce, koberce a laminátových podláh - s pridaním kobercových štvorcov a ihly cítil. Pozícia spoločnosti na široký koberec koberec je ďalej upevnil.

Táto transakcia predstavuje dôležitý krok pre Domo Group v ďalšie rozpracovanie jeho dlhodobý stratégie. Domo Skupina sa prezentuje ako diverzifikovaná investičná spoločnosť s aktivitami v troch oblastiach: chemikálie, nehnuteľností a private equity. Jules Noten, generálny riaditeľ Balta Skupina: "Toto je skvelou príležitosťou pre nás Dodnes Balta nemal činností súvisiacich s kobercové štvorce a ihly pocit, že to bude otvoriť úplne nový svet produkty a distribučné kanály pre široký koberec koberec, naše bývanie zákazníci zvolili kolekciou Balta, ITC a Domo krytiny opat. Pomocou týchto rôznych zbierkach môžeme napojiť na silné a geografickej doplňovanie každej z týchto obchodných jednotiek, bez zanedbania pozberajú potenciálne synergie operatívne. " Balta skupina udrží identity jednotlivých obchodných jednotiek, vrátane Balta, Domo krytiny opatreniami, ITC a Balterio, rovnako ako značky Berclon, Line, Captiqs, Modulyss a Balterio. V nadväznosti na transakciu, musí Balta celkový obrat predstavuje približne 700 miliónov eur a spoločnosť zamestnáva okolo 4000 zamestnancov skupiny, predovšetkým v Belgicku, Turecku av Spojených štátoch. Jules Noten: "Balta Skupina upraví organizáciu operácií s cieľom zamerať sa na čo najefektívnejším spôsobom o čo najlepší produkt na trhu-kombinácie a uplatňovanie synergia Táto transakcia vytvorí sa prekrývajú len pre široký koberec koberec Po vyhodnotení obdobia .. produktovej rady bude optimálne rozložená rôznych výrobných zariadení a segmenty. " "Predaj podlahové krytiny činnosti, Balta umožní pokračovanie stratégie na trhu-orientované výrobkového radu a značiek, ako sú Modulyss a Captiqs" hovorí Gregory De Clerck z Domo Group. "V posledných rokoch Domo skupiny stratégia bola zameraná na vytvorenie diverzifikovaného portfólia spoločnosti zloženej z nezávislých podnikov, z ktorých každý má svoju vlastnú stratégiu." Transakcia by mala byť uzavretá do konca nasledujúceho mesiaca po schválení orgánmi pre hospodársku súťaž. (Koniec tlačového vyhlásenie)

NOVÉ: STRETTO

Nápadne nenápadná, s kolekciou Stretto vytvoríte otvorenosť a pokoj. Váš priestor osviežuje svetlo a kyslík. Cítite sa totálne uvoľnene.

BALTERIO-štýlová v každom smere

Podlaha Stretto z elegantných štíhlych dosiek (šírka iba 134 mm) dodá vášmu priestoru štýlový nádych a vám pocit slobody. Podlaha Stretto, ktorá je na nerozoznanie od skutočnej parketovej podlahy, otvára priestor a dodáva pocit slobody. Decentná drážka v tvare V na všetkých stranách dosky poskytuje zvláštny pocit autentickosti.

Balterio uvádza Pure Stone

Balterio - výrobca exkluzívnych laminátových podláh, uvádza Pure Stone, novú kolekciu laminátovej dlažby, ktorá poskytuje jednoduchú údržbu a hrejivý pocit s charakterom prírodného kameňa. Nová kolekcia pozdĺžneho formátu so vzorom kamennej dlažby bude dostupná v 4 dekoroch: Vápenec Biely, Vápenec Tabakový, Kameň Šedý a Kameň Antracitový.Kolekcia Pure Stone je typickým príkladom inovatívnej laminátovej podlahy, ktorá prevyšuje vzhľadom keramickú dlažbu. Tento významný interiérový trend sa ešte viac zviditeľní v nasledujúcich rokoch.

Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes (PEFC)

Spracované drevo na výrobu vysokokvalitných laminátových podláh Balterio má certifikát PEFC; to znamená, že Balterio spracováva drevo iba z trvalo obnoviteľných lesov: za každý vyrúbaný strom bude zasadený jeden nový. Týmto spôsobom je zachovaný stav lesov.

Podlahové vykurovanie

Všetky laminátové podlahy Balterio sú vhodné na Podlahové vykurovanie pri dodržaní nasledujúcich podmienok: Pred inštaláciou

 • Podlahové vykurovanie (teplovodné) musí byť zaliate v poterovom betóne.
 • Vyhrievacie trubice musia byť v hĺbke min. 3 cm pod povrchom.
 • Podlahové vykurovanie musí byť odskúšané podľa pokynov výrobcu ešte pred samotnou inštaláciou laminátovej podlahy.
 • Vlhkosť v poterovom betóne nesmie presiahnuť 1.5% (CM metóda).
 • Inštalácia
 • Pred samotnou inštaláciou laminátovej podlahy vypnite Podlahové vykurovanie. Teplota podlahy pred, počas a 24 hodín po inštalácii, by nemala presiahnuť 18°C.
 • Inštalujte parozábranu, podložku a laminátovú podlahu ako je popísané v návode na inštaláciu. V prípade použitia inej podložky ako je doporučená, preverte možnosť jej použitia pri podlahovom vyhrievaní.
 • Nechajte dilatačnú špáru od 8 do 10 mm pri všetkých stenách a aj okolo prekážok. Pri veľkých miestnostiach dlhších ako 10 m a pri prechodoch do každej miestnosti musí byť použitá prechodová lišta s dilatačnou špárou od 8 do 10 mm v podlahe.

Podlahové vykurovanie

 • Po inštalácii laminátovej podlahy čakajte min. 24 hodín pred zapnutím podlahového vyhrievania a teplotu zvyšujte postupne.
 • Teplotu podlahového vyhrievania zvyšujte/znižujte postupne (max. o 5°C/deň) – aj na začiatku aj na konci vyhrievacieho obdobia.
 • Teplota poterového betónu podlahy nesmie presiahnuť 28°C; maximálna teplota vody je 50°C.
Hrúbka Tepelná vodivosť
7mm 0,056 m2.K/W
8mm 0,054 m2.K/W
8mm (Confidence) 0,046 m2.K/W
9mm 0,057 m2.K/W
Natural Wood Sound (3mm) 0,017 m2.K/W
Natural Wood Sound Plus (3mm) 0,021 m2.K/W
Silent Sound Floor (3 mm) 0,066 m2.K/W
Balterio Blue Floor (2 mm) 0,053 m2.K/W
Balterio Metal Floor (2,07 mm) 0,056 m2.K/W

BALTERIO-Otázky & Odpovede

Sú Balterio laminátové podlahy vhodné pre ľudí s alergiami?

Vďaka tvrdej a uzatvorenej vonkajšej vrstve laminátu sa na nich nemôže usadzovať prach. Kompaktný spojovací systém Balterio Click Xpress® umožňuje navyše perfektné spojenie pera a drážky medzi rôznymi lamelami laminátovej podlahy, čím sa tam nemôže usadzovať prach. Pravideľným čistením neprežijú roztoče a ani iné častice spôsobujúce alergie.

Môžem používať Balterio laminátovú podlahu v kombinácii s podlahovým vykurovaním?

Balterio laminátové podlahy môžu byť inštalované v kombinácii s každým typom podložky Balterio v miestnostiach s podlahovým vykurovaním bez toho, aby to viedlo k zvýšeným energetickým nákladom

Ak bude Balterio laminátová podlaha kombinovaná s inou podložkou než Balterio, presvedčte sa, že aby celkový tepelný odpor (R) laminátovej podlahy a podložky bol nižší než 0,15 m2K/W. Informujte sa o tomto u vášho predajcu alebo parketára. Podlahové vykurovanie opačného typu, ktoré v lete aj chladí, nie je použiteľné s laminátovými podlahami, parketami a inými organickými podlahovými krytinami. Môžem používať Balterio laminát v kombinácii s podlahovým chladením?

Laminátové podlahy kombinovať s podlahovým chladením alebo kombinovaným systémom pre vykurovanie a chladenie sa neodporúča, pretože pri aktivácii chladiaceho systému môže vzniknúť kondenzácia. Tá môže spôsobiť problémy s vlhkosťou a podlaha by sa mohla vyduť.

Je Balterio laminát odolný voči vlhkosti a vode?

Balterio laminátové podlahy sa neodporúča pokladať vo vlhkých alebo mokrých miestnostiach, ako napr. kúpeľne a sauny. Stála prítomnosť vlhkosti alebo vodných pár zvyšuje riziko vydutia lamiel, čím sa môžu poškodiť. Mláky na Balterio lamináte sú rovnako nežiaduce a treba ich okamžite utrieť. Spevní sa Balterio laminát zlepením spojov?

Inštalačný systém Balterio ClickXpress® zabezpečuje to, že spoje dosiek neustále perfektne doliehajú: pero sa hladko zapadne do drážky, čím je spoj medzi doskami takmer nebadateľný. Dodatočné pridávanie lepidla medzi spoje je preto zbytočné a výslovne sa neodporúča. Pridaním lepidla medzi spoje dosiek navyše znemožníte neskoršiu demontáž a tým aj “presťahovanie” laminátovej podlahy.

Môžem Balterio laminát položiť na iný laminát?

Balterio laminát možno bez problémov inštalovať na už jestvujúcu laminátovú podlahu za podmienky, že jej povrch je rovný a čistý, a že pod nový laminát sa najprv položí podložka. V prípade podlahového vykurovania je veľká pravdepodobnosť, že energetické náklady sa zvýšia, pretože celkový tepelný odpor rôznych podlahových krytín môže byť vyšší ako 0,15 m2K/W. Informujte sa vopred u vášho parketára alebo sa obráťte na vášho predajcu.

Moja laminátová podlaha praská.

Niekedy sa môže stať, že laminátová podlaha praská, ak sa po nej chodí. Zväčša to súvisí s chybnou pokládkou alebo príliš suchým vzduchom. Pri pokládke laminátu je nutné balíky 48 hodín aklimatizovať v miestnosti, kde sa bude laminát pokladať; základný podklad musí byť rovný, suchý a čistý, musí byť použitá parozábrana, použitá podložka musí byť odolná v tlaku (to znamená, že podložka si zachováva svoju hrúbku a pružnosť aj po dlhšom čase); medzi laminátom a každou prekážkou (stena, zárubňa, stĺp, …) musia byť dilatačné špáry šírky minimálne 8 mm; každých 10 bežných metrov po dĺžke a aj šírke podlahy je nutné ukončiť podlahu dilatačnou špárou minimálnej šírky 8 mm; laminátovú podlahu možno pokladať len v na to vhodnej miestnosti (teda nie v kúpeľni, verande, …). Príliš suchý vzduch môže taktiež spôsobovať slabé praskanie. Postarajte sa, aby v miestnosti bola relatívna vlhkosť vzduchu približne 55-60 %.

Ako sa postarám o dlhé roky bezstarostnej radosti z mojej Balterio laminátovej podlahy?

Laminátové podlahy sú v protiklade s niektorými inými podlahovými krytinami, ako napríklad parkety či koberce, veľmi jednoducho udržiavateľné: laminátovú podlahu stačí čistiť suchou mikrovláknovou utierkou, a občas treba laminátovú podlahu očistiť s ľahko navlhčenou utierkou. Dôležité pri tom je, aby na laminátovej podlahe nikdy nezostala vlhkosť či voda.

Môžem položiť na Balterio laminát ťažký predmet?

Umiestnenie ťažkých predmetov (ako napr. vodný matrac, skrine) na Balterio lamináte nie je problematické za podmienky, že podložka je odolná v tlaku (to znamená, že podložka si zachováva svoju hrúbku a pružnosť aj po dlhšom čase). Okolo týchto ťažkých predmetov zachovajte dilatačnú špáru minimálne 8 mm širokú, ktorú možno prekryť Balterio soklovými lištami alebo profilmi. V každom prípade sa ale vyhnite bodovému zaťaženiu, tzn. zaťaženiu ťažkým predmetom v jedinom bode: preto spojte napríklad nohy biliardového stola tenkými latkami, aby sa takto lepšie rozložila váha a tlak.

Domáce zvieratá a Balterio laminátová podlaha?

Doporučujeme pravidelne strihať pazúry psom, mačkám, … a takto predchádzať škrabancom na laminátovej podlahe. Moč a iné výkaly treba okamžite odstrániť a laminát treba ihneď očistiť.

Je Balterio laminátová podlaha ohňovzdorná?

Všetky Balterio laminátové podlahy sú testované podľa prísnej európskej normy EN14041:2004, podľa ktorej sa skúša okrem iného aj reakcia laminátu na oheň. Minimálna hodnota, ktorú v tomto teste treba dosiahnuť je “E”. Balterio laminátové podlahy túto hodnotu dostatočne spĺňajú a všetky dosahujú skóre v kategórii “B” a “C”.

Je Balterio laminátová podlaha zdravá?

Balterio laminátové podlahy sú testované podľa prísnej európskej normy EN 14041: 2004, dôkazom čoho je aj CE symbol na obale. Zdravie spotrebiteľa stojí podľa tejto normy v popredí a preto sa testuje hodnota formaldehydu v jadrovej doske laminátu. Norma E1 predpisuje, že táto hodnota môže byť maximálne 3,5 mg/m2h. Balterio laminátové podlahy dosahujú v priemere 10x lepšie hodnoty, čím zaručujú extrémne nízku emisiu formaldehydu pri spracovaní a rezaní, a takto prakticky úplne zaniká riziko poškodenia zdravia. Okrem toho sa pri napúšťaní nepoužívajú žiadne fenolové živice, a taktiež sa čo najviac predchádza používaniu rozpúšťadlám farieb v dekoračnom papieri.

Laminátová podlaha a statická elektrina?

Statická elektrina vzniká trením rôznych materiálov. Osoba, ktorá príde do styku s týmito materiálmi, môže utrpieť elektrický šok. Statická elektrina na laminátovej podlahe môže mať rôzne príčiny: príliš suchý vzduch v kombinácii s vysokou teplotou; prítomnosť klimatizácie, ktorá vzduch vysušuje; mnohonásobné otery určitých materiálov (ako gumové podrážky) o podlahu; prítomnosť mnohých elektrických zariadení v miestnosti, kde je položená laminátová podlaha… Niektoré osoby sú tiež citlivejšie na statickú elektrinu ako iné. V prevažnej časti prípadov však nevzniká žiaden problém so statickou elektrinou. Ak sa problém vyskytne, postačí zvýšiť relatívnu vlhkosť vzduchu miestnosti na 55 až 60 %, a takto nabíjanie laminátovej podlahy znížiť. Vo veľmi výnimočných prípadoch možno laminátovú podlahu jednoducho uzemniť medeným káblom.

Kedy musím položiť podložku?

Použitie podložky je absolútne nutné pri montáži laminátu (s výnimkou laminátových podláh s už nalepenou podložkou). Podložka neslúži len na vyrovnanie podlahy a odstránenie malých nerovnosti (<2 mm), ale výber vhodnej podložky určuje vo vysokej miere aj zvukový a pocitový komfort inštalovanej laminátovej podlahy. Zhruba možno povedať, že:

 • ak si želáme zredukovať kročajový zvuk v miestnosti, kde je položený laminát (= alebo odrazový), potom potrebujete na absorpciu tohto zvuku ťažký materiál.
 • ak si želáme zredukovať kročajový zvuk, ktorý cez podlahu ruší Vašich susedov (= prechodom), potom potrebujete ľahko pružný materiál a vzduch je dobrý izolátor zvukov.
 • niektoré podložky ponúkajú kompromisné riešenie pre odrazový ako aj pre prechodový zvuk. Ak nainštalujem drahšiu podložku, musím použiť ešte aj parozábranu?

Použitie parozábrany (= plastovej fólie) je absolútne nutné pri montáži všetkých laminátových podláh. Parozábranou sa menovite predchádza problémom kapilárne stúpajúcej vlhkosti a zabraňuje, aby laminát sa nevydul a tým nepoškodil. Niektoré podložky ako Balterio MetalFloor sú už vybavené nalepenou hliníkovou parozábranou. V tomto prípade je použitie inej parozábrany zbytočné. Musím dať pod laminátovú podlahu s už nalepenou podložkou ešte aj parozábranu?

Použitie parozábrany (= plastovej fólie) je absolútne nutné pri montáži všetkých laminátových podláh, aj tých s nalepenou podložkou. Parozábranou sa menovite predchádza problémom kapilárne stúpajúcej vlhkosti a zabraňuje to, aby sa laminát sa nevydul a tým nepoškodil. Môj základný podklad nie je rovný.

Môžem položiť rôzne podložky na seba a takto tieto výškové rozdiely vyrovnať?

Pod Balterio laminátovými podlahami sa použitie rôznych typov podložiek (napr. OSB lisované drevené dosky pod podložkou Balterio) neodporúča. Je dôležité, aby podklad bol stabilný a pevný v tlaku, a takto sa predišlo poškodeniu na spojovacom systéme medzi lamelami. V podobných prípadoch sa doporučuje nepravidelné základný podklad vyrovnať nivelizačnou hmotou. Na vytvrdnutú nivelizačnú vrstvu sa najprv položí parozábrana, potom podložka Balterio a napokon Balterio laminátová podlaha.

Ako dlho musím počkať s montážou Balterio laminátovej podlahy na čerstvý základový alebo poterový betón?

Poterový betón musí byť úplne suchý predtým, než možno pokladať Balterio laminátovú podlahu. Čas schnutia je závislý od hrúbky poterového betónu. Ako všeobecné pravidlo pre čas schnutia platí:

1 týždeň na každý centimeter hrúbky - do hrúbky 4 cm
2 2 týždne na každý ďalší centimeter hrúbky hrubšej ako 4 cm
Príklad: 6 cm hrubý poterový betón schne 8 týždňov (4 cm x 1 týždeň) + (2 cm x 2 týždne)

Kvôli úplnej istote, že poterový betón je úplne vysušený, sa doporučuje vykonať meranie zbytkovej vlhkosti poterového betónu. V každom prípade sa musí na poterový betón položiť parozábrana, okrem prípadu, keď použijete podložku Balterio Metalfloor.

Môžem položiť Balterio laminát na drevené parkety?

Ak sú drevené parkety stabilné, avšak majú nerovnosti menšie než 2 mm, pokladá sa najprv podložka Balterio Natural Wood Sound a následne Balterio laminát. Nezabudnite na drevené parkety najprv položiť parozábranu (v parketách sa vždy môže nachádzať vlhkosť), a ak sa parkety nachádzajú na prízemí, postarajte sa, aby pod nimi bolo dostatočné prevzdušnenie. Ak na drevených parketách sú väčšie nerovnosti než 2 mm a nie sú stabilné, doporučujeme ich najprv upevniť.

Môžem Balterio laminát položiť na celoplošný koberec?

Balterio laminátové podlahy možno bezproblémovo montovať na pevný celoplošný koberec s krátkym vlasom za podmienky, že sa naň najprv položí ešte jedna podložka Balterio. Ak sa celoplošný koberec nachádza na prízemí, musí byť najprv položená parozábrana. Na koberec s dlhým vlasom nemožno pokladať laminát, pretože ten nie je stabilným podkladom a tým sa môže poškodiť spojovací systém laminátovej podlahy. Koberec s dlhým vlasom treba vopred odstrániť.

Môžem položiť Balterio laminátovú podlahu na dlažbu?

Najprv musí byť použitá parozábrana proti kondenzácii. Ak je dlažba rovná a nie príliš štruktúrovaná, položíte najprv podložku Balterio a napokon na ňu Balterio laminát. V iných prípadoch vám radíme základný podklad najprv vyrovnať.

Môžem Balterio laminát inštalovať v kuchyni?

Laminátové podlahy môžu byť pokladané v kuchyniach. Doporučujeme však zvoliť si Balterio laminátovú podlahu s vysokou oteruvzdornosťou (minimálne AC4/ trieda 32) a bez V-drážky. Možné fľaky na podlahe (ako prevrhnutý pohár vody) treba ihneď odstrániť. Aká je maximálna dĺžka Balterio laminátovej podlahy bez dilatačnej špáry?

Tak ako všetky iné organické podlahové krytiny, aj laminát podlieha rozťahovaniu a zmršťovaniu v závislosti od teploty a vlhkosti vzduchu. Preto sa rozhodne doporučuje každých 10 bežných metrov prerušiť podlahu s minimálne 8 mm širokou dilatačnou špárou, ktorú možno neskôr prekryť prechodovým profilom.

Môžem pokladať Balterio laminát bez prerušenia z jednej izby do druhej?

Balterio laminát sa nedoporučuje pokladať bez prerušenia z jednej izby do druhej. Tak ako všetky iné organické podlahové krytiny, aj laminát je vystavený teplote a relatívnej vlhkosti vzduchu, v dôsledku čoho sa môže rozťahovať a zmršťovať. Teplota a relatívna vlhkosť sa môžu v rozličných miestnostiach líšiť (napr. izba na severnej či južnej strane, detská či obývacia izba), čím laminátová podlaha bude v každej izbe inak dilatovať.

Môžem položiť Balterio laminát vo verande?

Balterio laminátové podlahy majú vysokú oteruvzdornosť a preto ich možno pokladať aj vo verande. Namieste je však potrebné pridať niekoľko poznámok: ak je veranda orientovaná na juh a dopadá do nej priame slnečné žiarenie, je tu šanca, že príde k ľahkému sfarbeniu. Ďalej je nutné pri vonkajších dverách použiť rohož, ktorá bude zachytávať vlhkosť a špinu. Vysoké teplotné rozdiely budú taktiež spôsobovať, že laminát sa bude rozťahovať a zmršťovať, a preto sa vyžaduje dostatočná dilatačná špára minimálne 8 až 10 mm medzi laminátovou podlahou a každou prekážkou.

Môžem pokladať Balterio laminátovú podlahu v kúpeľni?

Balterio laminátové podlahy nie sú vhodné na pokládku v kúpeľniach a iných mokrých miestnostiach ako napr. sauny. Stála vlhkosť vzduchu a veľká pravdepodobnosť postriekania, či mlák vody na lamináte môžu spôsobiť vydutie laminátovej podlahy.

Ako najlepšie rezať Balterio laminátovú podlahu?

Na čistý a presný rez sa reže Balterio laminát najlepšie dekoračnou stranou nadol. Typ píly je menej dôležitý (ručná, okružná či priamočiara píla, …), podmienkou však je, že píla má jemné ozubenie. Čistý rez však nie je v mnohých prípadoch potrebný, lebo je zväčša zakrytý soklovými lištami alebo profilmi.

Aký typ píly najlepšie použiť na rezanie Balterio laminátovej podlahy?

Typ píly je menej dôležitý (ručná, pokosová, priamočiara píla, …), jedinou podmienkou však je, že píla má jemné ozubenie. Čistý rez však nie je v mnohých prípadoch potrebný, lebo rez je zväčša zakrytý soklovými lištami alebo profilmi. Použitie takzvanej gilotíny na strihanie laminátu je tiež možné, no rez tu nie je nikdy čistý. Odstrihnutý kus laminátu bude v tomto prípade vždy zakrytý soklovými lištami alebo profilmi.

Aký je najlepší smer pokládky Balterio laminátu?

Balterio laminátovú podlahu ako výrobok možno z technického hľadiska pokladať ľubovoľným smerom, dokonca aj diagonálne! Inštalačný systém Click Xpress® zaručuje v každom smere pokládky pevné a trvácne spojenie. Pri diagonálnej montáži Balterio laminátovej podlahy však počítajte s väčším odpadom. Najľahší smer pokládky laminátu je v pozdĺžnom smere miestnosti. Z estetického hľadiska sa však doporučuje montáž v rovnakom smere ako je hlavný svetelný zdroj v miestnosti (okno).

Ako správne začať pokladať Balterio laminátovú podlahu?

Click Xpress® je tzv. kompaktný spojovací systém, čo znamená, že medzi spojmi lamiel nevzniká žiadne napätie. Tvar pera a drážky sú presne zosúladené, čím nedochádza k pohybu. Výsledkom toho je dokonalé spojenie a súčasne možnosť rôznorodých spôsobov montáže. Systémom Click Xpress® možno lamely spájať dvoma rôznymi spôsobmi: pero do drážky alebo drážkou do pera. Najjednoduchším spôsobom práce je však pero-drážka. Všeobecný vzhľad dokončenej laminátovej podlahy závisí predovšetkým od smeru kladenia lamiel, dopadu svetla a viditeľnosti línie. Smer pokládky môže mať navyše veľký vplyv na vizuálnu veľkosť a perspektívu miestnosti. Najlepšie je začať v pozdĺžnom smere v tom rohu miestnosti, kde sa do miestnosti vchádza. Ak je položená parozábrana a podložka, zakladajte prvú lamelu najlepšie perom k stene. Pri dverách odpíľte najlepšie podrezávacou pílou spodnú časť zárubne tak, aby sa laminátová lamela dala pod ňu vsunúť.

Ako zarezávať soklové lišty do uhla?

Zarezanie soklových líšt do uhla nie je ťažké, ak na to máte vhodné náradie. S pokosovou s pílou pracujte nasledovne: soklovú lištu priložte na hranu k jednej z vnútorných strán pokosovej píly a zovrite ju, aby sa nepohla pri rezaní. ?Použite pokosovú alebo ručnú pílu s jemnými zubami a prerežte lištu vľavo či vpravo do uhla, ktorý chcete dosiahnuť. Ak disponujte stolovou pokosovou pílou, ktorá reže v zvislej rovine vľavo či vpravo, položte lištu plocho dekoračnou stranou nahor. Režte vľavo či vpravo do uhla, ktorý chcete dosiahnuť. Ak píla reže len horizontálne vpravo či vľavo, položte lištu opäť na hranu a zovrite ju, aby sa nepohla pri rezaní. V každom prípade si zaobstarajte ostrý kotúč s jemnými zubami: takto predídete riziku poškodenia dekoračnej vrstvy soklových líšt.

Aké sú nevýhody diagonálnej montáže Balterio laminátu v miestnosti?

Ak budete pokladať Balterio laminát diagonálne (šikmo), počítajte s väčším odpadom.

Prečo musí byť odstup medzi dvoma koncovými spojmi lamiel v susediacich radách minimálne 25 cm?

Odstup 25 cm medzi dvoma koncovými spojmi lamiel v susediacich radách je dôležitý pre pevnosť a stabilitu celej položenej laminátovej podlahy.

Môžem pripevniť nalepovacie soklové lišty na Balterio laminát?

Laminátová podlaha je organická podlaha a preto tiež podlieha rozťahovaniu a zmršťovaniu v závislosti od vlhkosti vzduchu a teploty v miestnosti. Nalepovacie soklové lišty sa preto nesmú nikdy pripevňovať na Balterio laminátovú podlahu. Elastická nalepovacia vrstva na ich zadnej strane sa postará o to, aby sa lišta prispôsobila prípadným pohybom laminátovej podlahy. Nalepovacia soklová lišta pripevnená o laminát to nedokáže a je možnosť, že Balterio laminátová podlaha sa vytlačí a poškodí.

Môžem dilatačnú špáru vyplniť silikónom namiesto použitia soklových líšt?

Vyplnenie dilatačnej špáry silikónom sa nedoporučuje, pretože do špáry sa takto nanesie hmota, ktorá bude vytlačená pri rozťahovaní laminátovej podlahy. Vytvrdnutý silikón môže navyše spôsobiť vydutie a poškodenie Balterio laminátovej podlahy pri jej expanzii. Najlepšie je dilatačnú špáru nechať prázdnu a zakryť soklom alebo koncovým profilom.

Ako najlepšie udržovať Balterio laminátovú podlahu?

Vaša Balterio laminátová podlaha si vyžaduje len málo údržby a je preto veľmi praktická a nenáročná. Denná údržba spočíva v čistení suchou mikrovláknovou utierkou. Magnetické vlastnosti takejto suchej mikrovláknovej utierky zachytia a odstránia aj najmenšie časti prachu z drážok. Laminátovú podlahu môžete taktiež čistiť vysávaním za podmienky, že vysávač má hlavicu na parkety alebo má nastaviteľnú hlavicu s kartáčom.

Ako odstránim zvyšky lepidla?

Zvyšky lepidiel (napr. z maliarskych pások) odstránite najlepšie čistou handričkou s trochou acetónu. Jemným pretieraním priamo a len na samotnej nečistote, až kým sa zvyšky lepidla neuvoľnia. Doporučujeme následne prečistiť vlhkou utierkou.

Ako najlepšie odstránim fľaky?

Väčšinu fľakov odstránite jednoducho vlhkou utierkou či s čistou handričkou trochou acetónu. Mastné fľaky, ktoré občas zostávajú po čistení, sú často zapríčinené zbytkom mastných prídavkov pochádzajúcich z niektorých čistiacich prostriedkov. Doporučujeme zmiešať asi 2 ml citrónovej šťavy či octu vo vedre čistej vody (5-10 litrov) a laminátovú podlahu prečistiť s dobre vyžmýkanou utierkou (pozri návod intenzívneho používania). Pri ťažko odstrániteľných zvyškoch mastnôt tento postup zopakujte viackrát.

Dá sa Balterio laminátová podlaha poškriabať ?

Tak ako skoro všetky druhy podlahových krytín (parkety, prírodný kameň, keramické dlažby, koberec, vinyl a podobne), aj laminát možno poškrabať, hlavne s ostrými predmetmi. Všetky Balterio laminátové podlahy sú opatrené vrchnou ochrannou vrstvou z melamínu, čím sú chránené voči poškriabaniu, avšak nie sú úplne odolné. Táto vrchná ochranná vrstva dovoľuje normálne domáce používanie, ako aj jednoduché nenamáhavé použitie v komerčných priestoroch. Dodržujte však niektoré preventívne opatrenia, čo vám zaručí dlhoročnú spokojnosť a radosť z vašej Balterio laminátovej podlahy. Jemné nečistoty, malé kamienky, drť a pod. možno zachytiť už pri vchodových dverách umiestnením kvalitnej rohože. Na nohy stoličiek či spodnej časti iného posuvného nábytku pripevnite ochranné filcové alebo gumené podložky. Pravidelne kontrolujte, či sú podložky ešte funkčné a ihneď ich vymeňte, ak sú zodraté. Odnímateľné nábytkové kolieska by mali byť taktiež z mäkkej gumy a ľahko otáčavé, ako v prípade kancelárskych kresiel. Hlavice a kolieska vysávačov by mali taktiež zodpovedať týmto podmienkam: mäkké gumené a ľahko otáčavé kolieska a hlavica s nastaviteľným kartáčom. Presvedčte sa, či tvrdá spodná strana hlavice sa o laminátovú podlahu neotiera a ju neškriabe. Na čistenie vašej Balterio laminátovej podlahy nepoužívajte tvrdé metly, skôr metlu s mäkkým vláknom.

Môžem čistiť Balterio laminátovú podlahu parným čističom?

Balterio laminátové podlahy sú vďaka pokrytiu vrchnou ochrannou vrstvou obzvlášť jednoducho udržiavateľné. Čistenie parným čističom je preto zbytočné a výslovne sa neodporúča. Teplá para môže spôsobiť rozťahovanie spojov medzi dvoma lamelami, čím vzniká veľké riziko poškodenia laminátovej podlahy.

Môžem Balterio laminát nalakovať?

Balterio laminátové podlahy sú vybavené vrchnou ochrannou vrstvou pozostávajúcou z melamínu. Na ich údržbu stačí jednoduché čistenie mikrovláknovou utierkou a pri ťažšie odstrániteľnej nečistote s dobre vyžmýkanou čistou utierkou, čo vám zaručí dlhoročnú spokojnosť a radosť z vašej Balterio laminátovej podlahy. Čistenie s detergentmi (rozpúšťadlami) sa neodporúča, pretože môžu poškodiť vrchnú ochrannú vrstvu. Preto tiež nie je potrebné laminátovú podlahu lakovať.

Ako zaplním dieru v poškodenej Balterio laminátovej podlahe?

Malé poškodenia laminátovej podlahy (ako napr. hlbšie škrabance či malé dierky spôsobené predmetom, ktorý na laminát spadol) možno opraviť pomocou opravnej sady na laminátové podlahy. Tieto sady obsahujú zväčša niekoľko farieb, ktoré je potrebné zmiešať tak, aby sa čo najvernejšie docielila farba poškodeného laminátu. Viac informácií žiadajte u vášho predajcu.

Udržiavajte si Vašu laminátovú podlahu Balterio v bezchybnom stave po celé roky.

Laminátová podlaha Balterio vyžaduje len minimálnu údržbu. S kvalitnými čistiacimi prostriedkami bude vyzerať Vaša laminátová podlaha Balterio ako nová po celé desaťročia.

Ochráňte si Vašu investíciu

Aby ste si ochránili Vašu laminátovú podlahu, doporučujeme Vám dodržiavať nasledovné pokyny:

 • Zabráňte Balteriou so špinou, pieskom, štrkom a inými látkami, ako je olej alebo asfalt, umiestnením kobercov a kvalitných rohoží pred vstupom.
 • Použite ochranné podložky a nohy/kolieska nábytku s veľkou styčnou plochou s podlahou na zabránenie pretlačeniu ťažkých objektov.
 • Zachovajte relatívnu vlhkosť vzduchu na úrovni medzi 40 až 60% po celý rok, aby sa zamedzilo prirodzenému rozťahovaniu a zmršťovaniu podlahy.
 • Zabráňte poškriabaniu podlahy ostrými predmetmi. Ak máte stoličky na kolieskach, uistite sa, či sú kolieska z mäkkej gumy.
 • Povrch Vašej novej laminátovej podlahy Balterio je veľmi odolný voči oteru a tlaku, takže nepotrebuje žiadne dodatočné opatrenia ako brúsenie, lakovanie, leštenie alebo voskovanie.
 • Balterio laminátové podlahy majú tvrdý, uzavretý povrch, čo znamená, že ju nemusíte vždy čistiť vlhkým mopom. Stačí raz za čas. Takto sa vyhnete trvalému poškodeniu Vašej podlahy.

Ako čistiť Vašu podlahu BALTERIO?

Ihneď po inštalácii:

 • Odstráňte všetku špinu a prach s jemnou metlou alebo s vysávačom s kefovým nástavcom.
 • Vyčistite podlahu so suchou handrou.
 • Odstráňte prípadnú špinu čističom na laminátové podlahy.
 • Zameňte suchú handru za mierne vlhkú a čistite opäť.
 • Ak je to potrebné, opakujte čistenie vlhkou handrou.
 • Bežné čistenie: na sucho.
 • Použite vysávač s mäkkým kefovým nástavcom alebo suchou elektrostatickou handrou, ktorá priťahuje špinu, prach a vlasy ako magnet.
 • Vysávajte, alebo čistite handrou pozdĺž lamiel v dlhých ťahoch. Intenzívne čistenie: jemne vlhké čistenie.
 • Mokré čistenie nedoporučujeme, pretože by to mohlo spôsobiť trvalé poškodenie Vašej podlahy. Čistite laminátovú podlahu s dobre vyžmýkanou handrou.
 • Čistite handrou pozdĺž lamiel v dlhých ťahoch bez použitia tlaku.
 • Vysušte podlahu dôkladne suchou handrou a akékoľvek kvapky vody odstráňte okamžite.

Čo robiť v prípade, keď sú…

Škvrny po bežnom používaní, šmuhy od topánok, stopy po ceruzke a špinu je možné ľahko odstrániť bez stôp.

 • Stopy po gume, odreniny alebo škrabance po vysokých opätkoch, špina z ulice, stopy po ceruzke alebo pastelkách…: použite prachovku.
 • Ovocie, mlieko, pivo, víno, čaj, nealko nápoje…: ihneď utrite nasiakavou handrou, alebo vlhkou handrou, ak to už zaschlo a utrite do sucha.
 • Krv, moč: odstráňte okamžite vlhkou handrou a prípadné stopy odstráňte vhodným čističom na laminátové podlahy.
 • Lak na nechty, krém na topánky, farba, tuš, make-up, atrament…: odstráňte kvapkou acetónu na čistej handre, ktorú aplikujte len na znečistené miesto. Dodržte bezpečnostné pokyny na použitom čistiacom produkte. Nepoužívajte mastné chemické čističe ako napr. lieh.
 • Čokoláda, tuk, olej…: odstráňte vhodným čističom na laminátové podlahy.
 • Mastné škvrny: môžu sa vyskytnúť po čistení podlahy, pretože niektoré čistiace prostriedky zanechávajú na podlahe mastný film. Doporučujeme pridať ± 2 ml citrónovej šťavy alebo octu do vedra s čistou vodou (5-10 litrov) a vyumývať podlahu s dobre vyžmýkaným mopom príp. handrou (prečítajte si návod pri intenzívnom používaní). V prípade veľkej odolnosti mastného filmu to bude nutné zopakovať viackrát.